Sırpsındığı Savaşı

Sırpsındığı Savaşı

Sırp Sındığı Muharebesi 1364 senesinde, 22.000 kişilk Haçlı ordusunun, Osmanlı Devletini Balkanlardan’dan çıkartmak için başlattıkları bir harekattır.

Osmanlı Devleti Edirne’yi fethettiklerinde Bizans’tan Avrupa’ya giden stratejik ana yol kesilmişti. Türk göçmenler hızla Trakya’ya yerleşmeye başlamışlardı. Osmanlıların 1363’de Filibe (şimdi Plovdiv)’i ele geçirmeleri esnasındaa kaçan ve Sırbistan’a sığınan Bizans kumandanı Osmanlılar üzerine yürünmesini devamlı olarak telkinde bulunuyordu. Balkanlarda bulunan Hıristiyan devletler olan Macar ve Sırp kralıkları ile Eflâk ve Bosna prenslikleri birleşik olarak bir Haçlı seferi yapmaya karar verdiler ve Osmanlı devletine karşı ilk kez Haçlı ittifakı oluşturuldu.

1364 yılında Macar Kralı I. Lajos, Prilep bölgesinin Sırp kökenli beyi Vukašin Mrnjavčević, İvan Ugleşa, Eflak Prensi ve Bosna Prensi idaresindeki birliklerden oluşan 22.000 kişilik  bir Haçlı ordusu kurulup Macaristan Kralı Lajos komutasında Edirne üzerine gelmeye başladı.

Trakya’daki Osmanlı birlikleri Lala Şahin Paşa idaresinde olup 11.000’i geçmiyordu. Osmanlı hükümdarı olan Sultan Murad Karabiga kalesini ellerinde bulduran, kendilerini Anadolu’ya getirten Bizanslılara isyan etmiş Katalan Paralı Asker Birliği kalıntıları ile uğraşmaktaydı. Sultan Murad , Lala Şahin Paşa’ya Haçlı ordusunun ilerleyişini yavaşlatma emri vermişti. Lala Şahin Paşa ise Hacı İlbeyi emrine 10.000 kişilik akıncı birliği verip Haçlı ordusunun Meriç Nehri’ni geçişini durdurmakla görevlendirmişti.

Fakat Haçlı ordusu Meriç Nehrini İslimye’de geçmiş ve Edirne’ye iki günlük rahat yürüyüşle gidilebilecek mesafede olan bir mevkide Meriç Irmağı kıyısında kampa girmiş ve Edirne hemen ellerine geçeceğini umarak rahatlarına bakmaya düşmüşlerdi. 26 Eylül 1364 gecesi Hacı İlbeyi kumandasındaki daha çok hafif süvari, akıncı, şeklinde olan Osmanlı kuvvetleri gece karanlığından yararlanarak Meriç Irmağı’nı çevreleyen bataklıkları aşarak Haçlı kampına saldırdı. Bu gece saldırışını beklemeyen çoğu uykuda veya akşamki eğlenceleri dolayısıyla içkili olan Haçlı ittifakı askerlerinin çoğu geldikleri yola doğru kaçıp çekilmeye çalıştılar. Fakat bu geri çekilme bir paniğe dönüşdü. Birçoğu sel suları ile yüklü geniş ve derin Meriç Irmağı’nı yüzerek karşı tarafa geçmek isterken boğuldu. Binlerce boğulan Haçlı askerleri arasında Haçlı ordusu komutanlarından Prilep hükümdarı Valkaşin’de bulunuyordu.

Sırp Sındığı Savaşı’nın kazanılmasıyla, Edirne ve Batı Trakya, Osmanlı için daha güvenli hale geldi. Meriç Irmağı, Osmanlı kontrolüne geçti. Balkanlardaki Macar üstünlüğü kırıldı. Bulgaristan vergiye bağlandı. Osmanlı ilk kez Haçlı ordusunu yendi. Balkanlara geçiş kolaylaşmıştır.
Etiketler: , , , , ,

 410 defa okundu     


”Sırpsındığı Savaşı” 1 Yorum

  1. Hasan Çalışkan dedi ki:

    Hocam siten hayırlı olsun. Celal beyden duydum. Başarılarınızın devamını dilerim…

Yorum Yapın