Şeyh Şamil’in Dini Hassasiyeti

Şeyh Şamil’in Dini Hassasiyeti

İmam Şamil İslâm’ı yaşama hususunda son derece duyarlı bir Müslümandır. Mücadelesindeki akıl almaz başarının ardında yatan maddi sebeplerin yanı sıra bu manevî gücün tezahürlerinin de derinlemesine irdelenmesi gerekli bir davranış olacaktır. İmam Şamil’in Allah’a olan kulluk borcunu eda etme konusundaki titizliği çok meşhurdur. O esir olarak Petersburg’a geldiği ilk günlerde Çar Aleksandr tarafından taşkın bir heyecanla karşılanmış ve namaz kılmak istediği zaman Rus imparatoru askerlerine derhal sarayın kilisesinde İmam’a namaz kılacak bir yer hazırlamalarını emretmişti. Hıristiyanlara ve bilhassa en büyük din düşmanları tanıdıkları Ruslara ait bir mabette Şamil’in namaz kılabileceğini bir türlü akıllarına sığdıramayanlar hayretler içinde kalmışlar ve imam’ın nasıl bir vaziyet alacağını heyecan içinde takip etmişlerdi.

Mabet hademeleri saray kilisesinin bir köşesine henüz yıkanıp ütülenmiş sakız gibi temiz ve beyaz keten örtüler getirip sermişler ve Şamil için hususî bir yer hazırlamışlardı.

İmam bu kilise köşesindeki beyaz örtülerin üzerinde hiç tereddüt etmeden kıbleye dönmüş ve namaza niyet etmişti.

Hâlbuki Şamil’in tam karşısına rastlayan duvarda büyük bir Meryem Ana tasviri asılı bulunuyordu. Bu resmi o beyaz örtülerden bir kısmı ile örtmek üzere adamlarının büyük bir telâş ve titizlik gösterdiklerini görünce Şamil bu saf yürekli ve sadık insanları teskin ederek:
Bırakın, ilişmeyin. Yarın huzur-ı ilahide o da şahit olsun ki Şamil burada bile namazını geçirmemiştir” demiş ve büyük bir huzur içinde namazını kılmıştı.
Etiketler: , , , , , , ,

 59 defa okundu     


Yorum Yapın