Osmanlı’da Sadaka Taşları

Osmanlı’da Sadaka Taşları

Yaşadığımız devirde birbirimize yardım etmeyi maalesef unuttuk. Artık herkes sadece kendisini düşünüyor. Yardım ve merhamet duygusundan eser yok! Oysa çevremize baktığımızda hayatlarını zor şartlar altında sürdüren insanların varlığı hemen göze çarpıyor. Şimdi sizlere tarihimizden gelen çok ince bir yardım şekli olan sadaka taşlarından bahsedeceğim. Atalarımızın bu ince ve muhteşem davranışlarını çok iyi analiz etmemiz gerekiyor.

Osmanlı zamanında inşa edilen birçok camide ve şadırvanın önünde iki adet yuvarlak taş vardır. Bu taşlara “sadaka taşları” derlerdi. Her gün yatsı namazının ardından, camiden çıkan cemaatten buraya akçe bırakırlardı. Muhtaç olan insanlar gelir, ihtiyacı olanı alırdı. Kendilerine yardımda bulunanlara dua ederlerdi.
Hiçbir ihtiyaç olan, ihtiyacından fazla almazdı. Taş ağzına kadar akçe ile dolu olsa bile, mutlaka iki akçeye ihtiyacı varsa, iki akçe alırdı. Kati suretle daha fazla almazlardı. Bırakan belli olmadığı, alanın belli olmadığı muhteşem bir yardım yöntemi idi. Yapılan yardım yalnız Allah rızası için yapılırdı.
Yardım edilen kişi, mahcup olmasın diye böyle bir yol kullanılmıştı. Günümüzde o taşlar eski camilerde halen vardır. Ne yazık ki şimdiki insanlar, o taşların ne için yapıldığını bile bilmiyorlar.
Etiketler: , , , , , , , , , ,

 32 defa okundu     


Yorum Yapın