Kanije Müdafaası ve Tiryaki Hasan Paşa

Kanije  Müdafaası ve Tiryaki Hasan Paşa

1600 yılında Avusturya’ya karşı ilerleyen Osmanlı ordusu Kanije kalesini ele geçirdi. Kalenin komutanlığına Tiryaki Hasan Paşa atandı. Kalede 6.000 civarında asker, 1 yıl yetecek cephane ve erzak bırakan Osmanlı ordusu geri çekildi. Bunu fırsat bilen Avusturyalılar 9 Eylül 1601’de Kanije kalesi önlerine geldiler. Tiryaki Hasan Paşa bu saldırıyı bekliyordu. Nitekim Avusturya halkının içine Macar kılığındaki adamlarını gönderiyor. Avusturya’nın ne zaman üstüne geleceğini anlamaya ve önlem almaya çalışıyordu. Saldırı öncesinde Tiryaki Hasan Paşa’nın akıncı beylerinde Kara Ömer Ağa bir istihbarat almış ve Avusturyalıların  Eylül ayı içerisinde saldırı yapmayı planladıklarını paşa’ya bildirmiştir. Tiryaki Hasan Paşa kurmay heyetini toplamış ve görüş alışverişinde bulunarak savunma planlarını hazırlamıştır.

Avusturya ordusu 160.000 kişi ve 47 büyük topa sahipti. Orduda Avusturyalıların yanı sıra İtalya, İspanya, ve Papalık askerleri vardı. Osmanlı Ordusu ise 6.000 yeniçeri ve küçük çaplı 100 civarında topu vardı. Hasan Paşa ilk başlarda sadece tüfek atışı yaptırdı. Bu Hasan Paşa’nın çok akıllı ve usta bir taktiğiydi. Haçlı Ordusunun Kumandanı Arşidük Ferdinand Osmanlı ordusunun topu olmadığını düşünüp saldırıya geçti. Bu tuzağa düşen Haçlı Ordusu Osmanlı ordusunun aniden bütün toplarının ateşlemesiyle Haçlı ordusu ağır kayıp verdi. Bir gece Hasan Paşa ve kurmayları dahil Osmanlı kuvvetleri Haçlılara gece baskını düzenledi. Arşidük Ferdinand az sayıdaki adamı ile kaçtı. Haçlı ordusu geride 47 büyük top, 14.000 tüfek, 60.000 çadır, 15.000 kazma kürek, binlerce erzak ve Ferdinand’ın altın tahtı ve otağı bıraktı.

Tiryaki Hasan Paşa’ya bu zaferi kazanınca Beylerbeyi ünvanı verildi. Türk tarihinin en eşsiz savunmalarından biri olarak tarih sayfasındaki yerini almıştır.
Etiketler: , , , , , , , , ,

 200 defa okundu     


Yorum Yapın