Cahar Dudayev

Cahar Dudayev

Çeçenistan’ı bağımsızlığa ulaştıran Cahar Dudayev, Çeçenistan’ın Yalho köyünde dünya’ya geldi. 23 Şubat 1944’te Sibirya’ya sürüldüğünde henüz, ospironka pijaronka annesinin kucağında, 15 günlük bir bebekti.

Çocukluk dönemleri Sibirya bozkırlarında çok zor koşullar altında geçti. İlköğrenimini Sibriya’da tamamladı.1962 senesinde Tambov Askeri Pilot Yüksek Okulu’ndan, 1966 senesinde da “Uzak Mesafe Uçakları Pilot ve Mühendis Yetiştirme Yüksek Okulu”‘ndan mezun oldu. 1974 yılında Gagarin Hava Harp Akademisi’ni de bitiren Dudayev, 1. Sınıf pilot ve mühendis sanını kazandı. SSCB hükümeti tarafından kendisine 12 madalya verildi. Tümgeneralliğe yükseldi. Sovyet tarihinde stratejik hava kuvvetleri’nde tümen komutanı olmayı başaran ilk müslüman olarak adından sözettirdi.

1989’da Estonya’da stratejik hava kuvvetleri filoları komutanlığında görev yaparken Baltık Ülkeleri’nde başlayan özgürlük hareketlerinin kuvvet kullanılarak sona erdirilmesi için Moskova’dan emir aldı. Ancak bu emri yerine getirmedi ve adı asi generale çıktı. Moskova bu itaatsizliği hazmedemedi ve Dudayev, ceza olarak askeri birliği ile birlikte Grozni’ye sürgüne gönderildi. 1990 yılının Mayıs ayında görevinden istifa etti. Rusya bu “isyancı” komutanın önderlik edeceği birçok olaya şahit olacaktı.

Kasım 1990’da toplanan Çeçen Halkının Kurultayı’na davet edildi ve sonradan “Çeçen Milli Kongresi” adını alan bu halk meclisinin icra kurulu başkanlığına seçildi.

19-21 Ağustos 1991’de Gorbaçov’a karşı konulan başarısız darbe teşebbüsü sırasında darbecilerin karşısında yer aldı. Sonrasında, darbecilerle işbirliği yapan Çeçen-İnguş Cumhuriyeti Hükümeti’ni düşürmek için başlatılan halk kuvvetinin başına geçti. Demokratik güçler, aydınlar ve tüm Çeçen halkı kendisini destek oldu. 27 Ekim 1991’de yapılan seçimlerde % 85 oranında oy alarak Çeçenistan Cumhurbaşkanlığı’na seçildi.

Cahar Dudayev, Rusya’nın 11 Aralık 1994 tarihinde Çeçenistan’a karşı başlattığı askeri harekete karşı milletine “Cihad” emrini verdi. Böylelikle Çeçenistan karşı saldırıları hız kazandı. Dudayev’in liderliğindeki Çeçen halkı, iki yıla yakın bir süre devam eden bağımsızlık mücadelesi verdi.

Cevher Dudayev’in Türkler Hakkında Düşünceleri

”Türkiye hem Türk dünyasının, hem de İslâm aleminin ümit ışığıdır. Bu ışığın sönmesi hem İslâm aleminin, hem de Türk dünyasının karanlığa gömülmesi demektir.”
Türkleri çok seviyorum. Tarih boyunca kahramanlıklarıyla, cesaret ve atılganlıklarıyla kendilerini kabul ettirmişlerdir. Milli ve manevi değerlerine bağlıdırlar. Dostluklarına güvenilir, düşmanlıklarından korkulur…
Tarih boyunca İslâm alemi Türklerden faydalanmıştır. Türkler güçlü oldukça İslâm alemi rahat ve huzur içinde olmuştur; zayıfladıkça, İslâm alemi ezilmiş ve horlanmıştır. Türkler İslâm’ın koruyucu gücü olmuşlardır.
ancak ne yazık ki, bazı İslâm ülkeleri, emperyalist güçlerin oyununa gelerek Türklere ihanet etmişlerdir. Türklere ihanet ederek arkadan vuranlar belasını bulmuştur. Bugün bazı İslâm ülkelerindeki çıkmazlar ve sıkıntılar, bu tarihi hatanın bedelidir.
Şimdi gururla söylemek istiyorum ki, çeçenler tarih boyunca Türklere bağlı kalmışlar ve tarihin hiçbir döneminde ihanet etmemişlerdir.
Bugün ise, Türkiye’yi yönetenler o yüce değerlerden çok uzaklar. Halbuki Türk milleti, maddi ve manevi değerlerine bağlı olduğu sürece yücelmiş ve yükselmiştir. ve dünya tarihinin akışına yön vermişlerdir. O yüce değerlerden ayrıldıkça küçülmüşler ve sıkıntılara düşmüşlerdir. Unutulmasın ki, Türkiye hem Türk dünyasının, hem de İslâm aleminin ümit ışığıdır. Bu ışığın sönmesi hem İslâm aleminin, hem de Türk dünyasının karanlığa gömülmesi demektir”
Etiketler: , , , , ,

 155 defa okundu     


Yorum Yapın